Powerbank Modelleri

Powerbank Modelleri

Powerbank Modelleri

Acil bir arama yapmak istiyoruz ancak telefonumuzun pili bitmiş ya da tam bir fotoğraf çekecekken telefonumuzunuz pilinin az kaldığını görüyoruz. Bu gibi durumlarda yardımımıza Powerbank cihazları yetişiyor.

Powerbank nedir? Ne işe yarar?


Powerbank olarak tabir edilen cihazlar son yıllarda hayatımıza giren ve özellikle cep telefonu ile kullanılan taşınabilir şarj aksesuarlarıdır. Temelde içinde pil bulunan birer taşınabilir enerji istasyonu olan Powerline cihazları üzerlerinde bulunan USB bağlantısı yardımı ile başta telefon olmak üzere benzer ürünleri şarj etmek için kullanılır.  

Hangi tür Powerbank modelleri vardır?

Powerbank modelleri kapasitelerine göre kategorize edilmiştir. Genelde mAh cinsinden belirtilen bu kapasite büyüdükçe tam dolu bir Powerbank ile yapılabilecek şarj süresi de artar. Örneğin 10 bin mAh kapasitesindeki bir Powerbank bir akıllı telefonu yaklayık olarak 2.5 kez doldurabilir. 5 bin mAh gücündeki bir Powerbank ise yaklaşık olarak 1.5 kez dolum sağlar. Powerbank''ın kapasitesi artıkça fiyatı da doğal olarak artar. 10 bin mAH kapasiteli bir Powerbank ortalama olarak bir telefon büyüklüğüne sahiptir. Ancak kalınlık anlamında telefondan daha fazla yer kaplar.

 

Powerbank boyutları

Özel tasarlanan modeller haricindeki bütün Powerbank cihazları içlerinde standart pil taşır. Bu piller bazen 18650 bazen standart AA pil olabilir. Bazen de özel olarak bu iş için tasarlanmış piller de kullanılabilir. Bu pillerin birden fazlası bir araya gelerek belli bir güç oluşturur. Bu yüzden belli bir kapasitenin üzerindeki Powerbank'lar belli bir kalınlığa sahiptir. Bunun da sebebi içlerindeki pillerdir. Bazı özel Powerbank modelleri standart boyut dışındaki piller kullanılarak üretildiği için daha ince olabilirler.         

Powerbank kullanım şekli

Genelde Powerbank cihazlarının en az bir birçoğunda ise iki adet USB çıkışı bulunur. Birçoğunda microUSB bağlantısı da yer alır ki bu bağlantı ve standart bir microusb kablosuyla şarj adaptörü yardımı ile şarj edilirler. Yani anlayacağınız Powerbank cihazlar da şarja ihtiyaç duyar. Birçok Powerbank modelinde yer alan iki çıkıştan biri yüksek akım üretir. Bu da bazı akıllı telefon ve tablet cihazlarının ihtilaç duyduğu bir özelliktir.

Powerbank'ı tam olarak doldurup USB bağlantısı yardımı ile bu yöntemle şarj edilebilen başta akıllı telefon olmak üzere fotoğraf makinesi, fare, kablosuz kulaklık ve benzeri cihazları şarj edebilirsiniz.

Powerbank nerelerde kullanılır?

Bu cihazlar ağırlıklı olarak elektrikten uzak ya da şarj etmeye vakit olmayan yer ve mekanlarda tercih edilir. Özellikle cep telefonunu sürekli kullananlar için faydalı birer aksesuar olan Powerbank cihazları alternatifi olmayan faydalı birer çözümdür. Günümüzde ağırlıklı olarak cep telefonları için kullanılıyor olsa da USB'den şarj olan her türlü cihaz için tercih edilebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Powerbank kullanırken bittikçe şarj etmeyi unutmamak gerekiyor. Ayrıca tam dolu bıraksanız bile uzun süre kullanmadığınız Powerbank cihazların kendi kendine boşalacağını unutmamak gerekiyor. Bu yüzden bu tip cihazları kullanmasanız bile belli aralıklarla şarj etmenizi öneririz.

 

 


Anahtar Kelimeler:
En Çok Arananlar:
En Çok Arananlar : erzincan, telefon, tamir, ekran değişimi, onarımı, flex, tablet, batarya değişimi, kelkit, gümüşhane, bayburt, doğu anadolu,