Orjinal Şarj Aletleri

Orjinal Şarj Aletleri

Orjinal Şarj Aletleri

Telefonlarımızın kutusundan çıkan şarj cihazları bir şekilde bozulabiliyor ya da ek bir cihaza ihtiyaç duyabiliyoruz. Yeni bir şarj cihazı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi güvenlik. Voltaj sorunlarına sahip bir şarj cihazı telefonunuzun zarar görmesine, hatta bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle kalitesiz şarj cihazlarından kesinlikle kaçınılması gerekiyor.
 

Şarj cihazları klasik 220 volt şehir elektriğini cep telefonlarımızın kullandığı voltaj olan 5 volt'a getiriyor. Kalitesiz cihazlarda voltaj dalgalanmaları yaşanabiliyor. Voltaj dalgalanmaları da cihazlara büyük oranda zarar verme riskine sahip. Yeni nesil neredeyse tüm cihazlar, 5 volt dışında 9 ve 12 volt ile de şarj olabiliyor. Qualcomm Quick Charge teknolojisi ise bu konuda yaygın olarak kullanılan teknoloji. . Bu teknolojiyi destekleyen şarj cihazları ve telefonlar birlikte kullanıldığında 5 yerine 9 veya 12 volt üzerinden çalışarak daha hızlı şarja imkan sağlıyor. Quick Charge şarj cihazları, belli bir kaliteye sahip olduğu için voltaj dalgalanmaları gibi sorunlar olmadan güvenli bir şekilde cihazınızı şarj edebiliyor.
 

Akım Değeri 

Akım değerini şarj cihazınızın altındaki 5v değerinin hemen yanında görürsünüz. 1A, 1.2A,1.5A, 2A gibi değerler olacaktır. Bu değerler de şarj hızını doğrudan etkiliyor. Bu değerlerin yüksek olması cihazınızın daha yüksek hızda şarj olması anlamına geliyor. 5v cihazlarda 2.5A değeri genellikle en yüksek değer olur. Amper değeri 2.5 yerine 5 olsa dahi telefonunuz alabileceği kadarını alır. Telefonunun  kapasitesinin üzerinde akım cihaza zarar vermez. Bu nedenle şarj cihazı alırken akım değerinin yüksek olması sizin her anlamda işinize gelecektir. Cihazınıza hiçbir zarar vermeden daha yüksek hızda şarj etme imkanı yakalayabilirsiniz.
 

Hızlı Şarj Teknolojileri

Qualcomm başta olmak üzere Samsung ve Apple gibi dev firmalar hızlı şarj teknolojilerini geliştirmekteler. Günümüzdeki pek çok cihazda bu özellik bulunuyor. Bu özelliği kullanabilmeniz içinse hem telefonun hem de şarj cihazının hızlı şarj teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Destekleyen iki cihaz kendi arasında iletişim kurabiliyor. Bu iletişim sayesinde de voltaj değeri arttırılabiliyor. Hem voltaj hem de akım değerleri otomatik olarak değiştirilerek o an için en uygun olanı seçiliyor. Bu teknolojinin olduğu bir şarj cihazını, bu tekolojiyi desteklemeyen bir telefonda kullanmanın hiçbir zararı yok. Şarj cihazları her zaman 5 volt üzerinden elektrik iletiyor. Cihazla konuşmaya başladıktan sonra voltaj oranı 9 veya 12 olarak değiştiriliyor. Galaxy S6 ve sonraki S serileri, Note 8, LG G4, G5, G6, HTC Desire Eye, HTC 10, HTC One M8, One M9, General Mobile GM 5 Plus, General Mobile GM 6, Xiaomi Mİ 5, Mİ 5S, Mİ 6, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X hızlı şarjı destekleyen cihazlar arasında yer alıyor. Her hızlı şarj teknolojisinin her cihazda çalışacağını söylemek yanlış olur. Qualcomm Quick Charge teknolojileri ve Samsung'un teknolojisi uyumlu olsa da Apple'da ya da bazı farklı markalarda uyumsuzluk sorunu olabilir.
 

Şarj cihazı alırken telefon üreticinizin markasıyla aynı marka bir şarj cihazı almak zorunda değilsiniz. kaliteli bir ürün aldıktan sonra tüm cihazlarda sorunsuzca kullanabilirsiniz. Asus marka bir şarj cihazı iphone'a ya da Samsung marka bir telefona General Mobile marka şarj cihazı zarar vermez. Burada konuştuğumuz üreticilerin hepsi büyük üreticiler. Büyük firmaların cihazlarında bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük. Şarj cihazı alırken telefonunuz ile marka uyumuna değil, diğer özelliklere bakmanızda fayda var. Önerilebilecek bazı markalar: Apple, Samsung, LG, HTC, Sony, Xiaomi, Ugreen, General Mobile, Asus, Lenovo, Motorola.
 

Dikkat Edilecekler: Marka, Amper, Hızlı Şarj
 

Şarj cihazı alırken cihazın ne kadar güvenilir olduğunu ölçebilmeniz mümkün değil. Bu nedenle kaliteli markaların şarj cihazlarını seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaliteli bir markayı seçtikten sonra en çok dikkat etmeniz gereken özellik hızlı şarj. Qulacomm Quick Charge teknolojisini destekleyen şarj cihazları, telefonunuzu çok hızlı ve güvenli bir şekilde şarj edebilir. Şarj gücü toplam watt değerinden karşılaştırabilirsiniz. Eğer alacağınız şarj cihazı hızlı şarj desteklemiyorsa sadece 5 volt üzerinden çalışır. Bu durumda da amper değerine bakmanız cihazın şarj hızını gösterecektir.


Anahtar Kelimeler:
En Çok Arananlar:
En Çok Arananlar : erzincan, telefon, tamir, ekran değişimi, onarımı, flex, tablet, batarya değişimi, kelkit, gümüşhane, bayburt, doğu anadolu,